Home / News (page 2)

News

Lafayette wins Class 4A Football Championship

Poplarville vs Lafayette (Dec 03, 2016) C Spire Class 4A Scholar-Athlete: Amani Johnson, Lafayette (#36) C Spire Class 4A Player of the Game: William Ard, Lafayette (#12) Poplarville vs Lafayette (Dec 03, 2016)   Scoring Summary Team Statistics Individual Statistics Drive Chart Defensive Statistics Box Score Play-by-Play       …

Read More »

Kemper County wins Class 3A Football Championship

Kemper County vs Charleston (Dec 03, 2016) C Spire Class 3A Scholar-Athlete: Jo’Tavious Smith, Charleston (#16) C Spire Class 3A Player of the Game: Jarius Clayton, Kemper County (#10) Kemper County vs Charleston (Dec 03, 2016)   Scoring Summary Team Statistics Individual Statistics Drive Chart Defensive Statistics Box Score Play-by-Play …

Read More »

Photos available on our Smugmug site

Visit our photo web site at http://misshsaa.smugmug.com for thousands of photos from all of our events. Schools, students and parents may download the images free of charge or you may order prints from Smugmug. The images are not available for commerical uses without written approval of the MHSAA.

Read More »

Clinton wins Class 6A Football Championship

Pearl vs Clinton (Dec 02, 2016) C Spire Class 6A Scholar-Athlete: Kyle Morgigno, Pearl (#13) C Spire Class 6A Player of the Game: Cam Akers, Clinton (#3) Pearl vs Clinton (Dec 02, 2016)   Scoring Summary Team Statistics Individual Statistics Drive Chart Defensive Statistics Box Score Play-by-Play       …

Read More »

Calhoun City wins Class 2A Football Championship

Bay Springs vs Calhoun City (Dec 02, 2016) C Spire Class 2A Scholar-Athlete: Taylor Liles, Calhoun City (#64) C Spire Class 2A Player of the Game: Joseph Gray, Calhoun City (#15) Bay Springs vs Calhoun City (Dec 02, 2016)   Scoring Summary Team Statistics Individual Statistics Drive Chart Defensive Statistics …

Read More »

Simmons wins 1A Football Championship

Lumberton vs Simmons (Dec 02, 2016) C Spire Class 1A Scholar-Athlete: Emmanuel Joseph, Lumberton (#15) C Spire Class 1A Player of the Game: Marquez Pam, Hollandale Simmons (#5) Lumberton vs Simmons (Dec 02, 2016)   Scoring Summary Team Statistics Individual Statistics Drive Chart Defensive Statistics Box Score Play-by-Play     …

Read More »

GridIron Classic broadcast stations announced

MHSAA’s GridIron Classic State Football Championships to Stream Live on the NFHS Network and air Live on Statewide TV Network The Mississippi High School Activities Association (MHSAA) and PlayOn! Sports (PlayOn), are pleased to announce that the 2016 Blue Cross & Blue Shield of Mississippi GridIron Classic State Football Championships …

Read More »

Mr. Football winners for 2016

STARKVILLE — Mississippi’s first Mr. Football awards presented by the New Orleans were handed out Thursday night at The Mill Conference Center. New Orleans broadcaster, former Pro Bowl running back and Morton High School alumnus Deuce McAllister was on hand to represent the Saints. The six recipients homored included: Class …

Read More »

2016 MHSAA JH-JV Cheer & Dance Results

Division Team Name Rank Large Junior High Brandon Middle 1 Desoto Central Middle 2 Guntown Middle 3 Ocean Springs Middle 4 D’Iberville Middle 5 Junior Varsity Neshoba Central Middle 1 Brandon High 2 East Central High 3 Small Junior High Picayune JH 1 West Jones JH 2 Ripley Middle 3 …

Read More »

Text to win $1,000 for your school

Mississippi High School Football Fans here is your chance to win $1,000 for your school! Winning is easy, the school with the most votes at the end of your team’s championship game wins. To enter, find your school’s keyword here and text it to 55333. Limit one vote per phone number …

Read More »

Games for the week of 11-27-16

  Date Sport Level Home Away Site Time 11/28/2016 Basketball 9th Grade Boys COLUMBUS west point JH COLUMBUS HS 5:00 PM Basketball 9th Grade Boys DIBERVILLE OCEAN SPRINGS DIBERVILLE HS 6:00 PM Basketball 9th Grade Boys EAST CENTRAL 9TH Biloxi EAST CENTRAL HS 6:00 PM Basketball 9th Grade Boys George …

Read More »

Games for the week of 11-20-16

  Date Sport Level Home Away Site Time 11/21/2016 Basketball 9th Grade Boys VANCLEAVE 9th PASS CHRISTIAN VANCLEAVE HS 4:00 PM Basketball JV DIBERVILLE St Patrick DIBERVILLE HS 1:00 PM Basketball JV Germantown WEST LAUDERDALE Germantown HS 1:00 PM Basketball JV Germantown WEST LAUDERDALE Germantown HS 2:00 PM Basketball JV …

Read More »

2017-19 MHSAA Classifications

Class 6A Tupelo High School Southaven High School Ocean Springs High School Madison Central High School Desoto Central High School Oak Grove High School Harrison Central High School Northwest Rankin High School Biloxi High School Brandon High School Gulfport High School Clinton High School Murrah High School Starkville High School …

Read More »

2017-19 Basketball Regions

2017-19 Basketball Regions Class 1A Region 1 Region 2 Region 3 Region 4 Biggersville Ashland Broad Street Houlka Blue Mountain Falkner Simmons Okolona Jumpertown H. W. Byers John F Kennedy Smithville Pine Grove Hickory Flat Ray Brooks Tremont Thrasher Myrtle Shaw Tupelo Christian Wheeler Potts Camp West Union Region 5 …

Read More »

2017-19 Bowling Regions

2017-19 Bowling Regions Class I North Central South Alcorn Central Choctaw Central Florence Corinth Itawamba AHS Madison St. Joseph East Union Lafayette Mclaurin Kossuth Louisville MS School For The Deaf Mantachie Nanih Waiya North Pike Myrtle Nettleton Raymond Tremont New Albany Richland Tupelo Christian North Pontotoc Sacred Heart West Union …

Read More »

2017-19 Cross Country Regions

2017-19 Cross Country Regions Class 1A Region 1 Region 2 Region 3 Ashland French Camp Resurrection Blue Mountain H. W. Byers Sacred Heart Falkner John F Kennedy Hickory Flat Leake County Jumpertown Nanih Waiya Myrtle Potts Camp Pine Grove Simmons Thrasher Tremont Tupelo Christian West Union Wheeler Class 2A Region …

Read More »

2017-19 Football Regions

2017-19 Football Regions Class 1A Region 1 Region 2 Region 3 Region 4 Ashland Broad Street Ethel East Marion Biggersville Coffeeville French Camp Lumberton Falkner Durant Public Hamilton Mount Olive H. W. Byers John F Kennedy Leake County Resurrection Okolona McAdams Nanih Waiya Sacred Heart Potts Camp Montgomery County Noxapater …

Read More »

2017-19 Powerlifting Regions

2017-19 Powerlifting Regions Class 1A Region 1 Region 2 Region 3 Region 4 Ashland Coffeeville Durant East Marion Falkner Hamilton Ethel Leake County H. W. Byers Okolona McAdams Sacred Heart Hickory Flat Smithville Nanih Waiya Sebastopol Potts Camp Vardaman Noxapater Stringer Thrasher West Lowndes Simmons Class 2A Region 1 Region …

Read More »

2017-19 Slow Pitch Regions

2017-19 Slow Pitch Softball Class I Region 1 Region 2 Region 3 Region 4 East Union Blue Mountain Broad Street Bruce Jumpertown Falkner O’Bannon Calhoun City New Site Ingomar Ray Brooks East Webster Pine Grove Myrtle Riverside Hamilton Smithville Strayhorn Shaw Houlka Thrasher Walnut Simmons Okolona Wheeler West Union South …

Read More »

2017-19 Soccer Regions

2017-19 Soccer Regions Class 1A-2A-3A Region 1 Region 2 Region 3 Region 4 Nettleton Coahoma County Madison St. Joseph Choctaw Central North Pontotoc Independence McLaurin MS School For Math & Science South Pontotoc Strayhorn Pelahatchie Philadelphia Tupelo Christian St. Andrew’s Winona Vardaman Region 5 Region 6 Region 7 Region 8 …

Read More »

2017-19 Swimming Regions

2017-19 Swimming Regions Class I Region 1 Region 2 Amory Northeast Jones Ingomar Attendance Center Our Lady Academy Itawamba AHS Pass Christian Madison St. Joseph Purvis MS School For Math And Science Sacred Heart Rosa Fort St. Patrick St. Andrew’s St. Stanislaus Tupelo Christian Vancleave Class II Region 1 Region …

Read More »

2017-19 Volleyball Regions

2017-19 Volleyball Regions Class I Region 1 Region 2 Region 3 Region 4 Alcorn Central Baldwyn Aberdeen Madison St. Joseph Ashland Belmont School Choctaw County Pisgah Biggersville Hickory Flat M. S. Palmer St. Andrew’s H. W. Byers Potts Camp Water Valley Velma Jackson Kossuth West Lowndes Yazoo County Region 5 …

Read More »