Home / Sports / Powerlifting

Powerlifting

2017 Powerlifting meet sites set

Boys Region Powerlifting Meets 2017 East Union Boys 1A Region 1 Calhoun City Boys 1A Region 2 Feb. 11 Calhoun City Boys 1A Region 3 Feb. 11 Bogue Chitto Boys 1A Region 4 East Union Boys 2A Region 1 Calhoun City Boys 2A Region 2 Feb. 11 Pearl Boys 2A …

Read More »

Powerlifting rules meetings scheduled

Monday, Dec. 12  Grenada High School Field House , Grenada Tuesday, Dec. 13   Oak Grove High School Field House, Hattiesburg Wednesday, Dec. 14 Pearl High School Field House,  Pearl Thursday, Dec. 15  Calhoun City High School Field House, Calhoun City Meetings are for coaches and officials in the area …

Read More »

2016 powerlifting championship results

2016 Powerlifting Class 1A State Final 2016 Powerlifting Class 2A State Final 2016 Powerlifting 3A State Final 2016 Powerlifting 4A State Final 2016 Powerlifting Class 5A State Final 2016 Powerlifting Class 6A State Final 2016 Powerlifting Class I State Final 2016 Powerlifting Class II State Final 2016 Powerlifting Class III …

Read More »

Class I State Powerlifting Qualifiers

2016 Class I State Qualifiers        Name Team BWT WT CLS Grade Best SQ Best BP Best DL TOTAL Jessie Roberts EUNI 97.6 97 8 200 70 200 470 Olivia Ray BRUC 97.6 97 8 150 75 215 440 Tyeisha Huddleston COFF 97.6 97 12 115 70 200 385 Jaquita Hatchett …

Read More »

Class II State Qualifiers

2016 Class II State Qualifiers   Name Team BWT WT CLS Grade Best SQ Best BP Best DL TOTAL Alondra Gordon ITAW 92.4 97 10 165 100 230 495 Keli Smith FORE 89.4 97 10 175 70 215 460 Adora Shelby MOSS 92.4 97 10 195 60 205 460 Chelsea Kiner …

Read More »

Class III State Powerlifting Qualifiers

2016 Class III State Qualifiers Name Team BWT WT CLS Grade Best SQ Best BP Best DL TOTAL Bianca Williams PEAR 99.6 97 12 225 105 250 580 Madi Neal LEWI 97.2 97 11 210 90 250 550 Jade Scott STMT 96.9 97 12 205 70 235 510 Tyneisha Roberson …

Read More »

1A State Powerlifting Qualifiers

2016 1A State Qualifiers Name Team BWT WT CLS Grade Best SQ Best BP Best DL Total Evan Kysar BOGU 111.2 114 9 200 105 260 565 Baldomar Madrigal FALK 115.2 114 12 150 135 275 560 Ty Duran NOXA 110.6 114 10 170 135 225 530 Earl Truss ETHE …

Read More »

2A State Powerlifting Qualifiers

2016 2A State Qualifiers      Name Team BWT WT CLS Grade Best SQ Best BP Best DL TOTAL Rowdy Reynolds BRUC 115.2 114 11 270 145 380 795 Melvin Bailey CALH 115.4 114 12 300 130 340 770 Dalton Hall EUNI 113.2 114 11 300 115 335 750 Damon Posey MIZE …

Read More »

3A State Powerlifting Qualifiers

2016 3A State Qualifiers        Name Team BWT WT CLS Grade Best SQ Best BP Best DL TOTAL Bradley Baughman MOOR 113.4 114 9 255 145 340 740 Dylan Hight KOSS 114.2 114 12 240 150 310 700 Avani Barlow MORT 116.2 114 9 215 115 275 605 Gerard Hans WILK …

Read More »

4A State Powerlifting Qualifiers

2016 4A State Qualifiers Name Team BWT WT CLS Grade Best SQ Best BP Best DL TOTAL Lyntez Merrit KOSC 103 114 11 320 160 300 780 Kadarius Jackson SPIK 116.4 114 8 265 160 285 710 Anthony Pereira PONT 114.2 114 10 260 135 300 695 Nathan Tanner CORN …

Read More »

5A State Powerlifting Qualifiers

2016 5A State Qualifiers   Team BWT WT CLS Grade Best SQ Best BP Best DL TOTAL LAKC 116.6 114 10 285 155 345 785 NESH 114 114 9 285 125 285 695 GREN 116.6 114 8 235 160 290 685 RIDG 115.4 114 9 250 115 315 680 LAUR 112.6 …

Read More »

6A State Powerlifting Qualifiers

2016 6A State Qualifiers         Name Team BWT WT CLS Grade Best SQ Best BP Best DL Total Edward Robinson JIMH 115.2 114 12 315 160 350 825 Javaris Jones HORN 114.6 114 11 285 190 345 820 Jacob Higgins OAKG 114.1 114 10 275 170 305 750 Alonte Hughes STMA …

Read More »